Odwozy

WOM
        SOD

HISTORIA SZKOŁY

Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Kamienicy Polskiej powstała w 1979 roku. Szkoła ulokowana jest w bardzo atrakcyjnej okolicy na szczycie jurajskiej skarpy pozostawionej przez wycofujący się lodowiec, na skraju kompleksu leśnego, przez co otoczenie zapewnia ciszę, spokój i świeże powietrze. Do szkoły uczęszcza ok. 300 uczniów z kilku miejscowości naszej gminy leżącej w bliskim otoczeniu Jury Krakowsko-Częstochowskiej.
Szkoła posiada własną salę gimnastyczną, jest przestronna, z dużą ilością wygodnych sal i pracowni, szerokimi korytarzami i stołówką szkolną. Na terenie szkoły znajdują się: trawiaste boisko do piłki nożnej, bieżnia oraz asfaltowe boiska do piłki ręcznej, siatkówki i koszykówki. W lesie ulokowane są trasy biegowe o różnych długościach oraz Ścieżka Przyrodniczo - Dydaktyczna. Obiekty te są współużytkowane przez mieszczące się w tym samym budynku Gimnazjum oraz stojące po sąsiedzku Liceum Ogólnokształcące.

O PATRONIE

Henryk Sienkiewicz urodził się 5 maja 1846 roku na Podlasiu w Woli Okrzejskiej, zmarł 15 listopada 1916 roku w Vevery (Szwajcaria).

Rodzice jego, należący do zubożałej szlachty po sprzedaży majątku Wężyczyn, przenieśli się do Warszawy. W Warszawie Sienkiewicz ukończył gimnazjum realne i w 1866 roku zdał egzamin na wydział prawny Szkoły Głównej. W następnym roku zmienił wydział na filozoficzno - historyczny i studiował na nim do końca istnienia szkoły. Studia kontynuował w rosyjskim Uniwersytecie Warszawskim, który opuścił w 1872 roku. Już w czasie studiów rozpoczął pracę dziennikarską, drukując w "Tygodniku Ilustrowanym", "Gazecie Polskiej" i "Niwie". Swoje artykuły i felietony podpisywał pseudonimem "Litwos". W 1876 roku udał się w podróż do Stanów Zjednoczonych jako korespondent "Gazety Polskiej". W 1879 roku przebywał we Włoszech i Francji. Po powrocie do kraju ożenił się z Marią Szetkiewiczówną. na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych zbliża się do ugrupowań konserwatywnych i podejmuje się redagowania noekonserwatywnego dziennika "Słowo". W "Słowie" rozpoczyna druk cyklu powieści historycznych - "Trylogii". Ciężka choroba żony była przyczyną wyjazdów do zagranicznych sanatoriów. Jednak kuracje nie przyniosły rezultatów - Maria zmarła w 1885 roku. Sienkiewicz kontynuował podróże, tym razem w celach turystycznych. W 1886 roku zwiedzał Turcję, Grecję, Włochy, w 1888 roku przebywał w Hiszpanii, a dwa lata później odbył podróż do Afryki. W 1900 roku obchodzono uroczycie 25 - lecie pracy twórczej pisarza, który jako dar narodowy otrzymał niewielki majątek w Oblęgorku. Był inicjatorem budowy pomnika Mickiewicza w Warszawie, ufundował stypendium im. Marii Sienkiewiczowej dla twórców chorych na gruźlicę. Założył sanatorium przeciwgruźlicze dla dzieci w Zakopanem. W 1905 roku jako pierwszy polski pisarz otrzymał nagrodę Nobla. Po wybuchu I wojny światowej opuścił Oblęgorek i udał się do Szwajcarii.

Zmarł w Vevery. W 1924 roku zwłoki Sienkiewicza zostały sprowadzone do Polski i złożone w podziemiach katedry św. Jana w Warszawie.

Template & Design by Sliffka