Strona główna
          MENU
        Strona główna
        O szkole
        Pracownicy
        Aktualności
        Dokumenty
        Podręczniki
        Plan lekcji
        Odwozy
        Konkursy


          DLA UCZNIA
        Po lekcjach
        Gazetka szkolna
        Samorząd
        Sprawdzian
        Basen


          DLA RODZICA
        Rada Rodziców
        Zebrania
        Zaj. dodatkowe
        Pedagog
        Warto zajrzeć


          NAUCZYCIELE
        WOM
        SOD
        MEN

HISTORIA SZKOŁY

Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Kamienicy Polskiej powstała w 1979 roku. Szkoła ulokowana jest w bardzo atrakcyjnej okolicy na szczycie jurajskiej skarpy pozostawionej przez wycofujący się lodowiec, na skraju kompleksu leśnego, przez co otoczenie zapewnia ciszę, spokój i świeże powietrze. Do szkoły uczęszcza ok. 300 uczniów z kilku miejscowości naszej gminy leżącej w bliskim otoczeniu Jury Krakowsko-Częstochowskiej.
Szkoła posiada własną salę gimnastyczną, jest przestronna, z dużą ilością wygodnych sal i pracowni, szerokimi korytarzami i stołówką szkolną. Na terenie szkoły znajdują się: trawiaste boisko do piłki nożnej, bieżnia oraz asfaltowe boiska do piłki ręcznej, siatkówki i koszykówki. W lesie ulokowane są trasy biegowe o różnych długościach oraz Ścieżka Przyrodniczo - Dydaktyczna. Obiekty te są współużytkowane przez mieszczące się w tym samym budynku Gimnazjum oraz stojące po sąsiedzku Liceum Ogólnokształcące.

O PATRONIE

Henryk Sienkiewicz urodził się 5 maja 1846 roku na Podlasiu w Woli Okrzejskiej, zmarł 15 listopada 1916 roku w Vevery (Szwajcaria).

Rodzice jego, należący do zubożałej szlachty po sprzedaży majątku Wężyczyn, przenieśli się do Warszawy. W Warszawie Sienkiewicz ukończył gimnazjum realne i w 1866 roku zdał egzamin na wydział prawny Szkoły Głównej. W następnym roku zmienił wydział na filozoficzno - historyczny i studiował na nim do końca istnienia szkoły. Studia kontynuował w rosyjskim Uniwersytecie Warszawskim, który opuścił w 1872 roku. Już w czasie studiów rozpoczął pracę dziennikarską, drukując w "Tygodniku Ilustrowanym", "Gazecie Polskiej" i "Niwie". Swoje artykuły i felietony podpisywał pseudonimem "Litwos". W 1876 roku udał się w podróż do Stanów Zjednoczonych jako korespondent "Gazety Polskiej". W 1879 roku przebywał we Włoszech i Francji. Po powrocie do kraju ożenił się z Marią Szetkiewiczówną. na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych zbliża się do ugrupowań konserwatywnych i podejmuje się redagowania noekonserwatywnego dziennika "Słowo". W "Słowie" rozpoczyna druk cyklu powieści historycznych - "Trylogii". Ciężka choroba żony była przyczyną wyjazdów do zagranicznych sanatoriów. Jednak kuracje nie przyniosły rezultatów - Maria zmarła w 1885 roku. Sienkiewicz kontynuował podróże, tym razem w celach turystycznych. W 1886 roku zwiedzał Turcję, Grecję, Włochy, w 1888 roku przebywał w Hiszpanii, a dwa lata później odbył podróż do Afryki. W 1900 roku obchodzono uroczycie 25 - lecie pracy twórczej pisarza, który jako dar narodowy otrzymał niewielki majątek w Oblęgorku. Był inicjatorem budowy pomnika Mickiewicza w Warszawie, ufundował stypendium im. Marii Sienkiewiczowej dla twórców chorych na gruźlicę. Założył sanatorium przeciwgruźlicze dla dzieci w Zakopanem. W 1905 roku jako pierwszy polski pisarz otrzymał nagrodę Nobla. Po wybuchu I wojny światowej opuścił Oblęgorek i udał się do Szwajcarii.

Zmarł w Vevery. W 1924 roku zwłoki Sienkiewicza zostały sprowadzone do Polski i złożone w podziemiach katedry św. Jana w Warszawie.


Template & Design by Sliffka