Zespół Szkół Szkoła Podstawowa
          MENU
        Strona główna
        O szkole
        Pracownicy
        Aktualności
        Dokumenty
        Podręczniki
        Plan lekcji
        Odwozy
        Konkursy


          DLA UCZNIA
        Po lekcjach
        Gazetka szkolna
        Samorząd
        Basen


          DLA RODZICA
        Rada Rodziców
        Zebrania
        Zaj. dodatkowe
        Pedagog
        Warto zajrzeć


          NAUCZYCIELE
        WOM
        SOD
        MEN
        Kuratorium


ZEBRANIE Z RODZICAMI W DNIU 22 marca 2018

W dniu 22 marca 2018 o godzinie 17:00 odbędzie się pedagogizacja rodziców na temat:
"BEZPIECZEŃSTWO W SIECI"
prowadzone przez specjalistę z Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Częstochowie.
Serdecznie zapraszamy.


INSTA.LING - NAUKA SŁÓWEK

Insta.Ling to aplikacja do szybkiej nauki słówek z języka angielskiego, z której korzystają nasi uczniowie. Zachęcamy do odwiedzenia strony instaling.pl


MIKOŁAJ Z POLAKAMI NA WILEŃSZCZYŹNIE

W pierwszym tygodniu listopada bieżącego roku wśród uczniów i rodziców naszej szkoły ogłosiliśmy zbiórkę artykułów żywnościowych, szkolnych i słodyczy. Był to odzew na apel Towarzystwa Patriotycznego "Kresy" w Częstochowie, które organizowało akcję charytatywną "Mikołaj z Polakami na Wileńszczyźnie". Społeczność naszej szkoły włączyła się w akcję pomocy bardzo chętnie i z dużym zaangażowaniem. Akcja trwała cztery tygodnie. Do koordynatorów zbiórki trafiła duża ilość produktów, które zostały dostarczone organizatorom. Pragniemy bardzo serdecznie i gorąco podziękować wszystkim uczniom,a szczególnie rodzicom za włączenie się do akcji, zrozumienie i wsparcie naszych działań.


KONKURS NA CHOINKĘ

Wczoraj tj. 21 grudnia członkowie Szkolnego Koła Caritas z opiekunem brali udział w dekorowaniu choinek na Jasnej Górze. Już po raz 10 zorganizowany został konkurs na "Najpiękniejszą choinkę". Wszyscy uczestnicy konkursu wspólnie dekorowali choinkę przy stajence ozdobami wykonanymi w barwach narodowych.
Następnie odbyło się losowanie choinek. Nasze drzewko ma numer 7. Piękne i pomysłowe ozdoby na choinkę wykonali uczniowie klas I - III pod opieką wychowawców. Bardzo serdecznie dziękujemy za ogromny wkład pracy i zaangażowanie. Efekty wspólnej pracy możemy podziwiać w Wieczerniku. Zapraszamy do oglądania drzewek i głosowania.


MIKOŁAJKI PIERWSZAKÓW

Pierwszoklasiści ze Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Kamienicy Polskiej udali się 08.12. 2017 r. do Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie, żeby przeżyć podróż po krainie bajki. Spektakl, jak i sam teatr wywarł na uczestnikach wycieczki duże wrażenie. Pierwszoklasiści obejrzeli bajkę pt. "Gałganiarz i Patyczek", która w piękny i poetycki sposób mówiła o zmaganiu się człowieka z przeciwnościami losu i przenikaniu się dobra i zła. Dzięki magicznej Katarynce poznały historię chciwego Gałganiarza oraz biednego sieroty Antosia Patyczka, który marzy o kochających rodzicach i ciepłym kącie. Podczas samotnej wędrówki Patyczek spotyka złego Gałganiarza, Złodziejaszków, Czarnoksiężnika, Zegarmistrza i zaczarowaną Papugę. Przeżywa mnóstwo niebezpiecznych przygód. Nasi Pierwszoklasiści już wiedzą, że uczciwość i dobre serce Patyczka pomogły mu w znalezieniu rodziny. Wiedzą, że Gałganiarz, który za sprawą czarów stał się bogaty, będzie w końcu szczęśliwy.
Po spektaklu odbyło się spotkanie ze Św. Mikołajem i możliwość wręczenia na scenie przygotowanych przez rodziców upominków.


"OD GROSIKA DO ZŁOTÓWKI"

W roku szkolnym 2017/2018 klasa II a wraz z wychowawczynią mgr Agnieszką Mosakowską przystąpiła do realizacji Ogólnopolskiego Projektu "OD GROSIKA DO ZŁOTÓWKI".Tematyka projektu koncentruje się wokół podstawowych pojęć dotyczących finansów i przedsiębiorczości. Dotyczy także szeroko pojętego bezpieczeństwa i trafnego przewidywania.


CZY ZNASZ HYMN POLSKI?

2 listopada 2017 roku Zarząd Rady Młodzieżowej Samorządu Uczniowskiego zorganizował warsztaty na temat historii hymnu państwowego pod hasłem "Bóg Honor i Ojczyzna - szacunek do symboli narodowych". W warsztatach uczestniczyli przedstawicieli z każdej klasy IV - VII i II, III oddziałów gimnazjum. Materiały wykorzystane podczas warsztatów można pobrać ze strony internetowej szkoły. Jest tam prezentacja multimedialna pt. Hymn Polski, broszura Hymn wydana przez MSWiA Warszawa 2017 r., tekst Hymnu Polski, podkład muzyczny oraz ulotka "Kokarda narodowa". Zachęcamy do skorzystania z lektury na temat powstania "Mazurka Dąbrowskiego" to wspaniała lekcja historii.


JESIENNE PLĄSY

W czwartek 26 października Samorząd Uczniowski zorganizował fantastyczną dyskotekę, której tłumnie uczestniczyli uczniowie klas IV - VII i II ,III gimnazjum. Wszyscy miłośnicy tańca i muzyki bawili się super, bo szkolni DJe spisali się na medal, prezentując świetne, zróżnicowane utwory, starsze i najnowsze przeboje. Jednym słowem dla każdego coś miłego.


ZDROWY KRĘGOSŁUP

W ramach promocji i ochrony zdrowia 17 października 2017 roku w naszej szkole odbyło się szkolenie w formie warsztatów praktycznych pt."Zdrowy kręgosłup" dotyczące wczesnego wykrywania i zapobiegania rozwojowi wad postawy u dzieci. W spotkaniu uczestniczyli licznie zainteresowani rodzice i ich dzieci w wieku 6- 11 lat z terenu gminy Kamienica Polska. Zajęcia z podziałem na grupy wiekowe prowadzone były przez magistra fizjoterapii pana Jana Piskorskiego, instruktora Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej "Sportowiec" w Częstochowie.


ŚLUBOWANIE KLAS PIERWSZYCH

Ślubuję być dobrym Polakiem,
dbać o dobre imię swojej klasy i szkoły
Będę uczyć się w szkole jak kochać Ojczyznę,
jak dla niej pracować kiedy urosnę.
Będę się starać być dobrym kolegą,
swym zachowaniem i nauką
sprawiać radość rodzicom i nauczycielom

Oto tekst ślubowania jaki wypowiedziały dzieci z klas pierwszych szkoły podstawowej. 20 października (w czwartek) o godzinie 9:00 odbyła się ta najważniejsza uroczystość dla pierwszoklasistów. W tym bowiem dniu odbyło się ślubowanie i pasowanie dzieci na uczniów Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Kamienicy Polskiej. Dyrektor szkoły p. Dorota Grzyb przywitała zaproszonych gości, rodziców, a szczególnie gorąco przywitała bohaterów uroczystości - uczniów klasy Ia i Ib. Następnie pierwszaki pokazały jak pięknie potrafią recytować wiersze i śpiewać piosenki. Mimo stresu związanego z publicznym występem, dzieci świetnie poradziły sobie z mikrofonem. Publiczność nagrodziła dzielnych pierwszaków gromkimi brawami. Swoją postawą uczniowie udowodnili, iż są gotowi do złożenia uroczystego ślubowania na sztandar szkoły. Po złożeniu ślubowania p. Dyrektor dokonała symbolicznego pasowania na ucznia, dotykając ołówkiem jak czarodziejską różdżką, ramion swoich podopiecznych. Uczniowie zostali przyjęci do braci szkolnej. Ukoronowaniem aktu pasowania było wręczenie pamiątkowych dyplomów przez wychowawców p. Aleksandrę Ludwikowską i p. Annę Chłądzyńską. Uczniowie otrzymali również upominki w postaci rogów obfitości od swoich rodziców. Rodzicom gratulujemy tak wspaniałych pociech, a Pierwszakom życzymy wielu sukcesów w murach naszej szkoły.


DZIAŁANIA PROMUJĄCE CZTELNICTWO W NASZEJ SZKOLE

Zachęcamy do przeczytania artykułu na temat działań promujących czytelnictwo w naszej szkole.

ARTYKUŁ cz. 1


ARTYKUŁ cz. 2


ARTYKUŁ cz. 3SUKCES NASZEJ UCZENNICY W OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE
"LIST DO TATY"

Uczennica Szkoły Podstawowej w Kamienicy Polskiej Aleksandra Muchla zdobyła wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie "List do Taty".
Konkurs został zorganizowany przez Komisję Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senatu RP oraz inicjatywę Tato,Net. Konkurs był adresowany do uczniów klas IV i V szkoły podstawowej. Zadaniem było napisanie listu opisującego relacje z ojcem, ojczymem.
Natomiast głównym celem konkursu było propagowanie dojrzałego i odpowiedzialnego ojcostwa. Dzięki temu senatorowie i Senat zaangażowali się w działalność na rzecz rodziny i bezpiecznego dzieciństwa.
W powiecie częstochowskim konkursem zajmował się senator dr Ryszard Majer.
W dniu 2, 10, 2017r. senator dr Ryszard Majer osobiście wręczył uczennicy Aleksandrze Muchli dyplom i nagrodę. Podczas tej uroczystej chwili obecna była dyr. szkoły Dorota Grzyb, wójt gminy Kamienica Polska Cezary Stempień, wicedyrektorki Mariola Żurakowska, Justyna Gruszka - Lipiarz oraz uczniowie i nauczyciele. Obecni byli również rodzice uczennicy, którzy byli wzruszeni podniosłą chwilą i sukcesem córki!
Jesteśmy dumni z osiągnięcia naszej uczennicy, która w prostych słowach opisała swoje relacje z tatą i zdobyła jedyne wyróżnienie w powiecie częstochowskim. Cieszę się, że moja uczennica odniosła tak duży sukces! Życzymy jej dalszych sukcesów!

"LIST DO TATY"


"NIE MA ŚMIECI - SĄ SUROWCE"

W dniach 14, 15 i 19 września 2017 r. wszyscy uczniowie Szkoły Podstawowej w Kamienicy Polskiej wraz z wychowawcami po raz kolejny wzięli udział w akcji Sprzątanie Świata. W tym roku motto przewodnie akcji brzmi: "Nie ma śmieci są surowce". Celem tej edycji jest zwrócenie uwagi na to, że przedmioty, które potocznie nazywamy śmieciami, są w rzeczywistości surowcami. Nie mogą one kończyć jako "śmieci" - na składowisku, w lesie czy w rzece, ale poprzez segregację odpadów, powinny z powrotem trafiać do wykorzystania, funkcjonując jako zasób w Gospodarce o Obiegu Zamkniętym (GOZ)albo jako rzeczy "z drugiej ręki" służyć innym.
Uczniowie wszystkich klas udali się w teren, aby w miarę możliwości uprzątnąć okolice szkoły. Zebrano śmieci w przyszkolnym lesie, na boisku szkolnym, na ulicach bezpośrednio przylegających do terenu szkoły oraz z ulicy M. Konopnickiej i Romanowa. Odpadów nie było zbyt wiele, znacznie mniej niż w roku ubiegłym. Od kilku lat zauważa się tendencję spadkową, jeśli chodzi o ilość zbieranych odpadów. To dobrze wróży!


UNIWERSYTECKIE MIASTECZKO NAUKOWE

28 września 2017 r uczniowie klas 7 oraz 2 i 3 gimnazjum wzięli udział w niezwykle interesującym wydarzeniu - Uniwersyteckim Miasteczku Naukowym. Zajęcia odbyły się w siedzibach Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Uczniowie uczestniczyli w jednym z trzech zaproponowanych wykładów. Pierwszy z nich pt. "Ludzkie ciało bez tajemnic" dotyczył funkcjonowania ciała ludzkiego. Słuchacze mieli okazję dowiedzieć się, jak pracują mięśnie człowieka oraz czy tlen może być szkodliwy dla naszego organizmu. Organizatorzy podjęli również próbę podłączenia ludzkiego mózgu do komputera. Drugi cykl wykładów dotyczył biorobotyki. Prowadzący zapoznali słuchaczy między innymi z pracą robota chirurgicznego, wyjaśnili czym są polimery w medycynie. Trzeci blok tematyczny dotyczył zagadnień związanych z fizyką. Wykłady dotyczyły m.in. elektromagnetyzmu oraz zmian temperatur. Zajęcia okazały się bardzo ciekawe dla naszych uczniów. Mamy nadzieję, że nowe wiadomości okażą się przydatne i zainspirują niektórych do dalszego zgłębiania wiedzy przyrodniczej.


ŻEGNAJCIE WAKACJE! WITAJ SZKOŁO!

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018
odbędzie się
4 września 2017 roku (poniedziałek)
o godzinie 9:00
w hali sportowej.

DOWOZY I ODWOZY


UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2016/2017

23 czerwca 2017r. odbyła się w Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Kamienicy Polskiej uroczystość zakończenia roku szkolnego 2016/2017. Dzieci w towarzystwie swoich rodziców stawiły się w strojach galowych, aby świętować zakończenie 10 miesięcy wytężonej pracy i rozpocząć wakacje.
W podniosłej atmosferze Pani dyrektor Dorota Grzyb przypomniała największe sukcesy uczniów zawodach sportowych, turniejach i konkursach wiedzy. Nagrodzeni zostali uczniowie, który uzyskali promocję z wyróżnieniem, najlepsi czytelnicy oraz młodzież działająca w Samorządzie szkolnym.
Jak co roku klasa, która uzyskała najwięcej punktów w realizacji zadań "Gospodarza szkoły" otrzymał wyróżnienie w postaci Nagrody Henryk 2017. W roku szkolnym 2016/2017 najlepiej pracowała klasa IV B.
W tym roku dyrekcja, samorząd uczniowski i grono pedagogiczne po raz pierwszy w historii szkoły przyznali nagrodę "SUPER HENRYYK". Nagrodę otrzymał Pan Marcin Wojtasik za wyjątkowe, bezinteresowne zaangażowanie w życie szkoły i wielki serce oraz otwartość na potrzeby innych.

Jedynie prawdziwy człowiek, zauważy potrzeby innego człowieka.
Jedynie człowiek wielkiego serca wyciągnie pomocną dłoń.


PODZIĘKOWANIE


UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2016/2017

Uroczysta inauguracja roku szkolnego 2016/2017 odbędzie się

23 czerwca 2017 roku

klasy I - III o godzinie 9:30

klasy IV - VI o godzinie 10: 30

na sali gimnastycznej.

Serdecznie zapraszamy!!!


ORGANIZACJA UROCZYSTOŚCI, PRZYWOZY I ODWOZY


MASHUP LITERACKI

22 marca 2017r. uczniowie wzięli udział w literackim przedsięwzięciu mającym promować czytelnictwo w naszej szkole.
Skąd pomysł na mashup literacki? Od początku roku szkolnego uczestniczymy w grze czytelniczej "Między nami czytelnikami" zorganizowanej przez Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe. Nasze drugie zadanie polegało na stworzeniu nowej formy ekspresji mashup. Jest to połączenie dwóch utworów (fuzja), aby powstała całość.
Wszystko rozpoczęło się od prezentacji uczniów z klasy VI b, którzy jako Gospodarz Szkoły w ramach Kampanii na rzecz kształtowania postaw i wychowania do wartości zrealizowali zagadnienie: Moja ojczyzna Polska. Co łączy Polaków?
Uczniowie w swoich wypowiedziach nawiązali do języka ojczystego jako wartościowego i wielofunkcyjnego narzędzia komunikacyjnego; do wspólnych dziejów; tradycji; symboli narodowych; sztuki; literatury; świąt państwowych czy sportu.
Kolejnym punktem tego spotkania było przedstawienie w nowej formie ekspresji, pt. "Roztańczony Kopciuszek" w wykonaniu uczniów z klasy V b. Uczniowie wybrali dwa utwory: "Kopciuszek" i "Buciki zdarte w tańcu" braci Grimm. Scenariusz napisała uczennica Aleksandra Muchla.
Przedstawienie było bardzo udane. Została tutaj artystycznie połączona przeszłość z nowoczesnością co wyszło ciekawie i oryginalnie.
Następnym punktem był pokaz filmu przygotowanego przez uczniów z klasy V b. Tym razem uczniowie wybrali utwór "Opowieści z Narnii" C.S. Lewis i baśń "Królowa Śniegu" H.CH. Andersena.
Tytuł filmu brzmiał "Porwanie, herbatka i szafa z Ikei". W tworzeniu scenariusza brali udział wszyscy uczniowie występujący w filmie.
Wyszło to ciekawie i zabawnie, bo kiedy dwie królowe się spotykają, rozmawiają to przedziwne sytuacje się zdarzają
Ostatnim punktem tego spotkania było przedstawienie "Alicja w Krainie Pajaca" w wykonaniu uczniów z klasy VI b. Uczniowie wybrali dwa utwory: "Alicję w Krainie Czarów" Lewisa Carroll i "Pinokia" Carlo Collodiego. Scenariusz napisała uczennica Emilia Zych.
Uczniowie za to przedstawienie zdobyli wyróżnienie w Ogólnopolskiej Grze Czytelniczej "Między nami czytelnikami". Jesteśmy z nich dumni i życzymy im dalszych sukcesów!
Mashup to nowoczesna i nowatorska forma, która sprawia, że utwory literackie stają się bliższe młodym czytelnikom i widzom. Potwierdzeniem tych słów są świetne pomysły i ich realizacje przez uczniów w naszej szkole, bo żeby stworzyć mashup literacki najpierw trzeba dobrze znać treść książki czyli po prostu ją przeczytać!

Linki do filmów

Link1

Link2

Link3

Link4

Barbara Zawadzka


"MIĘDZY NAMI CZYTELNIKAMI"

"Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła" - piękna i mądra sentencja Wisławy Szymborskiej, była mottem tegorocznej edycji gry czytelniczej "Między nami czytelnikami".
Nasze koło teatralne "3xN"(3 razy Niepokonani, Niepokorni i Niezgodni) z zapałem przystąpiło do zadań.
Zadanie nr 1, czyli literatura jak z obrazka polegało na tym, aby stworzyć "Żywy obraz" (czyli taki, w którym sami jesteśmy postaciami) do wybranego fragmentu literackiego. Do przygotowania zadania wykorzystałyśmy pomysły uczniów zaangażowanych w pracę Koła Teatralnego. Dziewczynki zaproponowały fragment mitu W. Markowskiej pt:"Demeter i Kora". Pozostali uczestnicy postanowili wcielić się w postacie z książki J.K. Rowling pt;"Harry Potter i kamień filozoficzny".
Fragment mitu przedstawia sytuację, kiedy Kora bawi się na łące w otoczeniu nimf. Zrywa kwiatki, jest roześmiana. Jednak cały czas kusi ją swym zapachem i wyglądem kwiat narcyza. W żywym obrazie został uchwycony moment, w którym Kora zrywa kwiat narcyza. Widoczny jest przestrach nimf.
Kolejny fragment dotyczy przekazania Tiary Przydziału Haremu Potterowi.
Zadanie nr 2, czyli miksujemy polegało na połączeniu wątków przynajmniej dwóch utworów literackich w jedną spójną całość. Zadanie realizowało też cel propagandowy, polegający na promocji czytelnictwa.
Nasze koło teatralne postanowiło przystąpić do zadania na dwa sposoby. Pierwszy sposób, to wykonanie pracy plastycznej a drugi sposób, to przedstawienie pt.: "Mały Książe jest wśród nas". Do wykonania pierwszej pracy, potrzebowaliśmy dwóch znanych lektur: "Mały Książe" - Antoine de Saint Exupery oraz "Ten Obcy" Ireny Jurgielewiczowej. Na ilustracji, którą wykonaliśmy, widnieją dwa połączone ze sobą literackie światy, wywodzące się właśnie z tych książek. Sznur granatowych ptaków przewozi Małego Księcia z odległej planety na wyspę, gdzie swoje miejsce znalazł Zenek Wójcik, chłopak samotny, zagubiony i bardzo smutny. To właśnie tam pragnie wylądować Mały Książe na małej, nieznanej mu jeszcze planecie - wyspie Tego Obcego. Jego pragnienie jest tym większe,że sam również czuje się samotny, bardzo chce spotkać prawdziwych przyjaciół. I chyba nie mógł trafić lepiej, bo ta wyspa otoczona rzeką Młynówką, stała się przystanią dla zbłąkanych, samotnych dusz. To na niej Zenek poczuł, że są ludzie, których obchodzi jego los. Tu poznał smak pierwszej miłości, zrozumiał swoje błędy i znowu zaczął wierzyć, że może i jemu w życiu będzie lepiej. To na tej wyspie, dzięki mądrości i długim rozmowom z piątką nowych przyjaciół Mały Książe zrozumiał, że ma przyjaciela na swojej planecie, przyjaciela, który jest może troszkę wymagający i kapryśny, ale niezawodny i darzy go ogromną miłością. Rysunek ma pogodny i wesoły nastrój. Przedstawienie teatralne, nasz drugi sposób, również ma odniesienie do tych dwóch lektur, a także połączone jest z postaciami ze świata rzeczywistego, czyli uczniami, rówieśnikami Zenka, Uli, Pestki, Mariana i Julka. Tym razem to Mały Książe poprzez opowieści ze swojego życia przekazuje widzom znane prawdy, a mianowicie przypomina czym jest: zaufanie, prawdziwa przyjaźń, szczerość i mądrość wyboru. Przekazuje najważniejsze wartości jakimi człowiek powinien się kierować w swoim życiu. Czasami szukamy czegoś cennego bardzo daleko, a mamy to na wyciągnięcie ręki. Dzięki przepięknym piosenkom, wspaniałej grze młodych aktorówi wartościowym tekstom przedstawienie bardzo podobało się publiczności. Zadanie nr 3, czyli zachęcamy przyszłe pokolenia polegało na tym, żeby:
A. wybrać ciekawą książkę napisaną w XXI wieku,
B. zachęcić do jej przeczytania kogoś, kto będzie żył w przyszłości,
C. skonstruować kapsułę czasu i ukryć w niej przekaz zachęcający do przeczytania wybranej książki.
Wspólnie z kołem wybraliśmy dwie książki, drogą głosowania. Pozycje te są najpoczytniejsze i cieszą się ogromnym powodzeniem wśród czytelników. Są to: "Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy. Złodziej Pioruna" Ricka Riordana i"Harry Potter i Zakon Feniksa" Joanny K. Rowling.
Postanowiliśmy przechować te pozycje dla przyszłych pokoleń w naszej "Narnii". Jest to miejsce wyjątkowe, gdzie wspólnie z naszym kołem często spędzamy czas. Tam , wśród zieleni, głosów przyrody szukamy natchnienia przed kolejnym występem, tam świetnie spędzamy czas bawiąc się w podchody, chowanego. Jest to miejsce magiczne i znajduje się niedaleko naszej szkoły w środku lasu sosnowo- dębowego. Właśnie tam, wśród drzew postanowiliśmy zrobić kapsułę czasu w postaci metalowej skrzynki. Do tej skrzynki włożyliśmy nasze wybrane powieści, wykopaliśmy dół i po włożeniu naszego skarbu, zakopaliśmy ją. Nasz kolega Piotr stworzył mapę, która być może kiedyś zostanie odnaleziona i dzięki, której może nasz skarb zostanie odkopany przez jakiegoś ucznia za 20, 50 lat. Instrukcja do mapy została ukryta w naszej szkolnej bibliotece.
Nad poprawnością zadań czuwały pani Agnieszka Gołda i pani Małgorzata Sowa opiekunki Kła Teatralnego.


DYSKUSYJNY KLUB EDUKACYJNY

W Szkole Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Kamienicy Polskiej działa Dyskusyjny Klub Edukacyjny. Ja czytam!
Obecnie panuje moda na czytanie. Akcje propagujące czytanie są popularne. Działanie naszego Klubu skupione było wokół książek i problematyki czytania. Podczas comiesięcznych spotkań uczniowie dzielili się doświadczeniami, spostrzeżeniami, wymieniali opiniami z odnoszeniem do faktów, uczyli się formułować myśli używając poprawnej polszczyzny. Cechą wspólną było krzewienie czytelnictwa! Oprócz tego uczniowie poznali zasady dyskusji i się do nich stosują.
W tym roku szkolnym 2016/2017 uczniowie z klasy V b należący do Klubu zajmowali się baśniami H. Ch. Andersena.
Do tej pory odbyło się sześć spotkań 25.11.2016r., 16.12.2016r., 24.02.2017r., 24.03.2017r., 28.04.2017r., 26.05.2017r. Podczas pierwszego spotkania uczniowie dyskutowali na temat baśni "Królowa Śniegu", a podczas drugiego spotkania odbyła się dyskusja na temat baśni "Dziewczynka z zapałkami". Trzecie spotkanie w Bibliotece Gminnej poświęcone było dyskusji o baśni "Calineczka".
Podczas dwóch spotkań mogliśmy gościć Panią dyrektor Dorotę Grzyb i Panią wicedyrektor Justynę Gruszkę Lipiarz. Na trzecim spotkaniu gościliśmy Panią wicedyrektor Justynę Gruszkę - Lipiarz, chociaż sami byliśmy gośćmi Pani dyrektor Biblioteki Gminnej Haliny Klimczyk. Na czwartym spotkaniu gościem była Pani wicedyrektor i rozmawialiśmy wówczas o baśni "Księżniczka na ziarnku grochu". Piąte spotkanie poświęcone było dyskusji związanej z treścią baśni "Brzydkie Kaczątko", a szóste spotkanie związane było z treścią baśni "Słowik".
Każde spotkanie odbywało się w luźnej atmosferze przy ciasteczkach.
Przebiegało w kilku etapach.
I etap to były ogólne wypowiedzi na temat przeczytanej baśni.
II etap dotyczył rundy pt. Kto przeczytał dokładniej, kto wie więcej?
III etap to runda w której odbywała się dyskusja pomocne były tu pytania prowadzącego był to rodzaj czytelniczego dialogu dotyczącego wartości społecznych.
IV etap podsumowanie dyskusji, wspólny wybór baśni do przeczytania na następne spotkanie.
V etap to wybór, ocena strojów przygotowanych na spotkanie i wykonanie pamiątkowych zdjęć przy odpowiedniej dekoracji.
Okazało się, że baśnie są utworami ponadczasowymi, a wartości ukryte w ich treści mogą być aktualne w każdym czasie. Są to zarówno wartości społeczne jak i zwykłe bardzo ludzkie odniesienia do różnych zachowań w sytuacjach dawnych, ale i współczesnych. Wystarczy tylko odpowiedniego współczesnego wyznacznika do konkretnej sytuacji, np. w baśni "Księżniczka na ziarnku grochu" dziewczyna twierdzi, że jest prawdziwą księżniczką, chociaż nikt jej początkowo nie wierzy i ten problem można odnieść do współczesnych czasów, czy można wierzyć, ufać nieznajomym itp.
W związku z działalnością Klubu odbył się wyjazd do redakcji gazety "Niedziela", gdzie uczniowie mogli zapoznać się z pracą redaktorów prasowych. Oprócz tego zwiedziliśmy muzea w Częstochowie. Byliśmy w Rezerwacie Archeologicznym połączonym z warsztatami plastycznymi. Zwiedziliśmy Muzeum Produkcji Zapałek. Sądzę, że były to pozytywne doświadczenia w życiu uczniów. Połączenie czytelnictwa z subiektywnymi doświadczeniami w różnych miejscach kultury sprzyja wszechstronnemu rozwojowi tych młodych ludzi.
Należy dalej pracować z uczniami w taki sposób, bo rozbudza to kreatywność i dzieci są rzeczywiście zaangażowane i zaciekawione, a przede wszystkim CZYTAJĄ! Przyjemnie obserwuje się również jak uczniowie rozwijają się i doskonalą swoje umiejętności.

Barbara Zawadzka


POWIATOWY KONKURS CZYTELNICZO - PLASTYCZNY
"UMIEM PIĘKNIE CZYTAĆ"

W dniu 6 czerwca 2017 roku po raz 11 odbył się w naszej szkole Powiatowy Konkurs Czytelniczo - Plastyczny "Umiem pięknie czytać "pod hasłem "Co mi w duszy gra" Konkurs skierowany był dla uczniów Szkoły Podstawowej i Gimnazjum. Konkurs plastyczny przeprowadziła pani Edyta Kundzicz, a za część czytelniczą odpowiedzialna była pani Agnieszka Gołda. Uczniowie z 6 szkół powiatu częstochowskiego i 3 szkół powiatu myszkowskiego popisywali się znajomością literatury dla dzieci i młodzieży pięknie wpisując się w tradycyjny już projekt ogólnopolski Narodowe Czytanie. Jury miało niemały problem, aby wyłonić laureatów.

WYNIKI KONKURSUPOWIATOWY KONKURS "GALA MATEMATYKÓW"

31 maja 2017r. po raz dwunasty odbył konkurs powiatowy dla uczniów szkół podstawowych pt. "Gala Matematyków 2017" w SP w Kamienicy Polskiej. Konkurs ten ma na celu popularyzację wiedzy matematycznej, rozwijanie zainteresowania matematyką wśród uczniów, kształcenie logicznego myślenia i umiejętności obliczeniowych. Najważniejszym przesłaniem konkursu jest zdobywanie wiedzy przez dobrą zabawę. Do tegorocznej gali zawitali uczniowie z Lgoty Górnej, Poraja, Starczy, Koziegłów, Konopisk i po raz pierwszy Kamienicy Śląskiej. Razem startowało 7 trzyosobowych drużyn. Uczniowie w rundzie I musieli odpowiedzieć na dziesięć pytań typu prawda fałsz, krótkich odpowiedzi, zadań na dobieranie. W rundzie II sprawdzano opanowanie umiejętności obliczeniowych i sprytu matematycznego w uzupełnianiu krzyżówki. Na podstawie wyników widać, że ta część nie sprawiała uczniom żadnych trudności. Runda III polegała na wykazaniu się dużą sprawnością obliczeniową i logicznym myśleniem. Uczniowie musieli w czasie 15 min rozwiązać jak najwięcej zadań o krótkiej treści do wyboru za 1 lub 2 pkt. Wszyscy zacięcie pracowali, a emocjom nie było końca. Kolejne rundy przebiegały równie emocjonująco, a finał był zaskakujący. Po zakończeniu 5 rund okazało się, że potrzebna jest dogrywka w klasach IV między Poraj-Kamienica Polska. Konkurs umożliwił sprawdzenie swojej wiedzy w różny sposób, uczył rywalizacji, ale również doskonalił trudną sztukę pracy w zespole, bo każdy z trzech uczestników pracował na wynik drużyny. Na podium stanęły szkoły kolejno : I Starcza ; II Poraj i Konopiska ex aequo; III Lgota Górna, IV Kamienica Polska V Koziegłowy i VI Kamienica Śląska. Najlepszym szóstoklasistą był uczeń z Poraja, piątoklasistom przewodził uczeń ze Starczy, a w klasach czwartych po dogrywce wygrał chłopiec z Poraja. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy, a opiekunom dziękujemy za przygotowanie uczniów. Konkurs cieszy się cały czas dużym zainteresowaniem uczniów, którzy mamy nadzieję w przyszłym roku również podejmą zmagania i licznie przybędą, aby dobrze się bawić.


27 MAJA DZIEŃ INTEGRACJI ŚRODOWISKA SZKOLNEGO

Szanowni Rodzice/Opiekunowie prawni!

Już po raz trzeci 27 maja odbędzie się w szkole DZIEŃ INTEGRACJI ŚRODOWISKA SZKOLNEGO. Zwracamy się z prośbą o propozycje na ciekawe zajęcia podczas spotkania i osoby chętne do pomocy podczas organizacji imprezy.

Z góry dziękujemy!!!


ZAPROSZENIE


PROGRAM IMPREZY


SZKOLNY KONKURS MATEMATYCZNO - PRZYRODNICZY

Z okazji Dnia Ziemi w naszej szkole już po raz dziesiąty odbył się szkolny konkurs matematyczno-przyrodniczy. Konkurs przygotowały i przeprowadziły panie: Agata Dróżdż, Aneta Żak-Froch, Żaneta Samul i Joanna Chłądzyńska. W konkursie wzięli udział uczniowie klas IV-VI. Uczniowie walczyli o każdy punkt w 4 rundach w poszczególnych grupach wiekowych. Pierwsza runda to ogólny test matematyczno-przyrodniczy. Runda druga to odpowiedź ustna z zagadnień przyrodniczych. Uczniowie mogli w tej rundzie wykazać się wiedzą przyrodniczą, ale również strategią ponieważ sami wybierali za ile punktów chcą odpowiadać na pytania. Runda trzecia, to zagadki logiczne. Uczniowie mocno wytężali swoje szare komórki. Runda czwarta zadania matematyczne. Uczestnicy dzielnie zmagali się z przygotowanymi zadaniami.
Zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody książkowe.

W kategorii klas IV
I miejsce Aleksandra Pańczyk, kl. IV a
II miejsce Krzysztof Członkowski, kl. IV a
III miejsce Jakub Huras, kl. IV a

W kategorii klas V
I miejsce Pola Pilicka, kl. V b
II miejsce Zuzanna Jędryka, kl. V b
III miejsce Krzysztof Blachnicki, kl. V a

W kategorii klas VI
I miejsce Piotr Feltman, kl. VI a
II miejsce Patrycja Kupczyk, kl. VI a
III miejsce Jakub Klimek, kl. VI a

Gratulujemy!


KOCHASZ DZIECI - NIE PAL ŚMIECI

To jedna z najbardziej rozpoznawalnych kampanii Fundacji Ekologicznej ARKA. Jest znana w całej Polsce. Dotyczy problemu palenia śmieci w piecach domowych. Celem kampanii jest zwrócenie uwagi na niebezpieczeństwa, wynikające ze spalania śmieci w gospodarstwach domowych - taki sposób palenia śmieci jest szkodliwy dla zdrowia i środowiska. Dodatkowo za czyn ten grozi grzywna w wysokości 5.000 zł. Z raportu Komisji Europejskiej wynika, że codziennie na choroby wywołane złym stanem powietrza umiera ponad 76 Polaków. Co dziesiąta osoba umierająca z powodu zanieczyszczonego powietrza w Unii Europejskiej pochodzi z Polski. Uczniowie klasy IV b wzięli aktywny udział w kampanii. Przygotowali ulotki informacyjne dla uczniów szkoły podstawowej oraz plakaty, które zostały rozwieszone na korytarzu szkolnym.

APELUJEMY O ROZSĄDEK!!!

Dla naszego wspólnego zdrowia, nie palcie śmieci w domowych piecach i przydomowych kotłowniach.
Namawiamy do działania. Czyste powietrze jest dobrem wspólnym.

Uczniowie kl. VI b


"CODZIENNIE FIT" - DNI KULTURY ZDROWOTNEJ I EKOLOGICZNEJ W SZKOLE

Profilaktyka zdrowia to temat, który jest priorytetem w działaniach szkoły. W dniach od 24 do 28 kwietnia 2017 roku odbywały się Dni Kultury Zdrowotnej i Ekologicznej. Ostatni tydzień kwietnia obfitował w różnorodnych działaniach o tematyce zdrowotnej. Był apel pt. "ABC zdrowia", pogadanki na temat higieny osobiste i zdrowego, odżywiania. Uczniowie w ramach lekcji wychowania fizycznego oraz edukacji wczesnoszkolnej uczestniczyli w warsztatach udzielania pierwszej pomocy. Był kiermasz zdrowej żywności i akacja "Kanapka w każdym plecaku". Robiliśmy sałatki, kanapki, koktajle i soki warzywno-owocowe. Pamiętaliśmy też o aktywności fizycznej i ekologii. A w celu podsumowania wszystkich wydarzeń uczniowie mogli sprawdzić swoje wiadomości w Turnieju z Wiedzy Ekologicznej.


"JEMY WARZYWA I OWOCE"

Wszyscy wiemy, że warzywa i owoce są zdrowe i powinniśmy spożywać ich jak najwięcej. A to właśnie z owoców i warzyw nasz organizm czerpie najwięcej witamin i składników mineralnych. Uczniowie podczas tej akcji degustowali przyniesione owoce i warzywa a także częstowali uczniów z innych klas.


"DZIEŃ II ŚNIADANIA W SZKOLE WARSZTATY SPOŻYWCZE"

Uczniowie zdają sobie sprawę, że najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia jest śniadanie. W ich kanapkach nie zabrakło cennych warzyw, których spożywanie jest bardzo ważne. Przekonali się, że każdy wysiłek włożony w przygotowanie zdrowego posiłku jest na wagę złota i dzięki niemu przygotowane kanapki smakowały o niebo lepiej.


"RATUJEMY I UCZYMY RATOWAĆ"

Podczas warsztatów "Ratujemy i uczymy ratować" uczniowie przypomnieli sobie, jak bezpiecznie i skutecznie pomóc osobie, która w danym czasie i miejscu takiej pomocy potrzebuje. Wszyscy uczniowie świetnie sobie poradzili z ułożeniem poszkodowanego w pozycji bocznej, prawidłowo "powiadomili" o wypadku pogotowie ratunkowe oraz poprawnie wykonali czynności resuscytacji na manekinie, udowadniając, że są godni tytułu "Małych ratowników".


XIII TURNIEJ GIER I ZABAW DLA DZIECI SZKÓŁ PODSTAWOWYCH
O PUCHAR STAROSTY CZĘSTOCHOWSKIEGO

27 kwietnia 2017 roku Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza była organizatorem XIII Turnieju Gier i Zabaw dla dzieci z klas III i młodszych Szkół Podstawowych o Puchar Starosty Częstochowskiego . W turnieju organizowanym w Gminnej Hali Sportowej w Kamienicy Polskiej uczestniczyły drużyny z 6 szkół. Drużyna reprezentująca naszą szkołę to uczniowie z klasy III a i b: Sirek Oliwia, Sirek Michalina, Mościnska Oliwia, Synoradzka Julia, Klimek Michał, Szarawara Maciej, Markowski Dominik, Ogonek Radosław, Chrapoński Hubert. Odpowiedzialność przygotowania drużyny spoczywała na nauczycielach edukacji wczesnoszkolnej. Zwycięzcami tegorocznego turnieju zostali uczniowie z naszej szkoły, którzy w finałowej dogrywce byli lepsi od kolegów ze Szkoły Podstawowej w Woźnikach Śląskich. Drużyny uczestniczące w turnieju otrzymały puchary i słodycze ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Częstochowie. Gratulujemy i życzymy wszystkim uczestnikom turnieju dalszych sukcesów sportowych.

Kolejność miejsc w turnieju:

SP Kamienica Polska 23 pkt. + 2 pkt. dogrywka
SP Woźniki Śląskie 23 pkt. + 1 pkt. dogrywka
SP Poczesna 20,5 pkt.
SP Nierada 17,5 pkt.
SP Konopiska 11,5 pkt.
SP Starcza 6,5 pkt.


LITERACKI WTOREK

"Służba Zdrowia czyta dzieciom" pod takim hasłem odbyło się kolejne spotkanie z literaturą. Do szkolnej akcji "Literackie wtorki" dołączyli pracownicy Ośrodka Zdrowia KAMPOLMED w Kamienicy Polskiej, panie Elżbieta Zemła i Anna Jabłońska. Panie pielęgniarki czytały dzieciom utwory z książki autorstwa Stanisława Jachowicza "Pan Kotek był chory i inne wierszyki" oraz Jan Brzechwy. Dzieci mogły posłuchać krótkich zabawnych historyjek o zdrowiu, higienie osobistej i przywarach człowieka,jak na przykład łakomstwo. Choć nie kiedy w czytanych historyjkach język trącił myszką, to treść nadal świetnie bawiła i uczyła dzieci niosąc ponadczasowe przesłanie "Wszystko dla Zdrowia".


POWITANIE WIOSNY
"WIOSENNA PODRÓŻ DO ŚWIATA SZTUKI, KULTURY I ROZRYWKI"

Początek wiosny sprzyja refleksjom to moment, w którym warto przyjrzeć się sobie, własnej kulturze i dokonać pozytywnych zmian. Z taką też myślą uczniowie naszej szkoły ogłosili, że Dzień Samorządności Powitanie wiosny będziemy obchodzić 24 marca 2017 roku pod hasłem "Wiosenna podróż do świata sztuki, kultury i rozrywki".
" Proszę, Dziękuję, Przepraszam - te słowa dziś ogłaszam" to słowa z tekstu piosenki,które były mottem przewodnim szkolnego apelu pt. "Bon Ton czyli Savoir Vivre na wiosnę precz z kulturą do góry nogami". Apel był doskonałą okazją by przez proste rymowanki przypomnieć, że kultura to atrybut człowieka, którego nie przekazujemy za pośrednictwem genów, ale na drodze wychowania i uczenia się.


POWITANIE WIOSNY Z KULTURĄ, SZTUKĄ I ROZRYWKĄ

Powitanie wiosny w naszej szkole był obszernym blokiem tematycznym dotyczącym kultury człowieka. Uczniowie z klas IV - VI wspólnie z wychowawcami klas przygotowali prezentacje tematyczne, mające na celu ukazania jak gatunek ludzki wytworzył kulturę i na drodze ewolucji homo sapiens przeobraził świat.

Prezentacja klasy V a i b "Teatr sztuka widowiskowa i jej rodzaje".

Prezentacja klasy VI a i b "Sztuki piękne- formy zapisu myśli ludzkich"

Prezentacja klasy IV a i b "Współczesne muzy ludzkości film, kino, telewizja kiedyś i dziś".


POWITANIE WIOSNY Z KULTURĄ, SZTUKĄ I ROZRYWKĄ

Z okazji Powitania Wiosny były prawdziwie bliskie spotkanie ze sztuką, kulturą i rozrywką. W ramach rozrywki na szkolnej scenie wystąpił debiutancki duet "Mariolki od Jolki". W rolę komediantek wcieliły się uczennice Dominika Gałka i Pola Goldsztajn prezentując parodię kabaretu "Mariolka w SPA - 30 lat wcześniej i 30 lat później".
Na finał "Wiosennej podróży do świata sztuki, kultury i rozrywki" zamieniliśmy holl szkolny w kino. Był film, popcorn oraz śmietnik na podłodze, który pozostawili niektórzy uczniowie. Dobre rady w kwestii kultury i dobrego wychowania muszą niektórzy jeszcze powtórzyć, a poradniki dobrego wychowania znajdziecie w bibliotece szkolnej.


HARMONOGRAM REKOLEKCJI WIELKOPOSTNYCH

W załączniku znajduje się harmonogram rekolekcji.

REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE


MIĘDZYSZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI

Dnia 14.03.2017r. w naszej szkole odbyła się VII edycja Międzyszkolnego Konkursu Recytatorskiego "Znamy wiersze polskich poetów Maria Konopnicka".
Do konkursu przystąpiło 22 uczniów z ościennych gmin. Uczestnicy recytowali wiersze Marii Konopnickiej. Ocenie podlegało: opanowanie tekstu, poprawność wymowy, płynność recytacji, zwracanie uwagi na znaki przestankowe, swoboda wypowiedzi.
Po przesłuchaniu wszystkich uczestników konkursu jury wyłoniło "Mistrzów Recytacji" w trzech kategoriach wiekowych:

Klasa I
I mc - Maria Flasza SP Poraj
II mc - Michalina Kulawik SP Nierada
III - mc Łukasz Pianka SP Kamienica Polska

Klasa II
I mc - Zuzanna Stolarczyk SP Nierada
II mc - Jagoda Bojanek SP Poraj
III mc - Malwina Całus - SP Poczesna

Klasa III
I mc - Maciej Szarawara SP Kamienica Polska
II mc - Maja Buzdygan SP Poczesna
III mc - Patrycja Kierasińska SP Nierada

Jury również przyznało wyróżnienia:
1. Natalia Morawiec - SP Poczesna
2. Emilia Lipowicz - SP Poraj
3. Julia Schabowska - SP Kamienica Polska

Mistrzowie recytacji otrzymali dyplomy oraz nagrody
Niewątpliwie występ ten pozostanie w pamięci uczniów na dłużej.


DZIEŃ KOBIET W SZKOLE PODSTAWOWEJ

8 marca był dniem szczególnym, dlatego też w Szkole Podstawowej odbyło się w tym dniu przedstawienie pt. "Kwiatek dla Ewy". Uczniowie klas VI a i VI b świetnie się przygotowali, ponieważ musieli pokazać jak to święto było obchodzone we wszystkich czasach i kulturach. Wszystko zaczęło się od scenki z Adamem i Ewą, potem była epoka kamienna, czasy starożytne, średniowiecze z wiernym rycerzem swej damie. W końcu była też Indianka i Indianin młody Apacz aż dotarliśmy do czasów współczesnych.
Scenki były przedstawione w sposób humorystyczny, a uczniowie odgrywający swoje role mieli odpowiednie stroje do danej epoki. Były również rekwizyty m. in. Adam wręczył Ewie jabłko, w epoce kamiennej był to grzebień kościany, w czasach starożytnych wieniec laurowy, w średniowieczu bukiet kwiatów, a młody Apacz wręczył swojej pięknej Indiance naszyjnik z zębów krokodyla.
Występ wzbogaciły piosenki śpiewane przez wokalistów wspólnie z chórem. Były to znane i lubiane utwory, takie jak: Być kobietą, Ładne oczy masz, Będziesz moją panią z repertuaru Marka Grechuty czy Tak bardzo się starałem
Piosenki zostały przygotowane przez pana Zbigniewa Łapaja. Natomiast cały występ przygotowały: Agata Dróżdż i Barbara Zawadzka.
Niewątpliwie występ ten pozostanie w pamięci uczniów na dłużej.

ŚWIĘTO BIŻUTERII I OZDÓB KOBIECYCH

8 MARCA W NASZEJ SZKOLE TO DZIEŃ WYJĄTKOWY
TO ŚWIĘTO KOLCZYKÓW, BRANSOLETEK I WISIORKÓW.
WYCIĄGNIJCIE Z SZUFLADEK, SZKATUŁEK I PUDEŁEK SWOJE
"Perły, Brylanty, Rubiny"
strojąc się do szkoły pamiętacje o tym, że Kobieta to nie choinka a naszą największą ozdobą jest radosny uśmiech.
Miłego dnia


DZIEŃ BABCI I DZIADKA

Dnia 15.02.2017 r. w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji "Dnia Babci i Dziadka". Uczniowie klasy IIa, IIb, IIc, wraz z wychowawcami p. Katarzyną Kołtun, p. Niną Kazimierczak, p. Urszulą Stawiarz zaprezentowali babciom i dziadkom ciekawy program artystyczny. Znalazły się w nim piękne wiersza, piosenki i krótkie inscenizacje. Nie zabrakło też szczerych życzeń i kolorowych upominków dla zaproszonych gości. Wszystkie występy uczniów nagrodzone były gromkimi oklaskami.POCZTA WALENTYNKOWA

Walentynki to wyjątkowy dzień dla wielu ludzi. Również szkolne zwyczaje pamiętają o dniu zakochanych organizując pocztę walentynkową. Uwielbiamy to uczucie, które nam towarzyszy podczas otwierania kolorowej koperty z listem lub kartką od tajemniczego wielbiciela lub wielbicielki. Choć pisanie listu jest bardziej "kłopotliwe" niż wysłanie e-mail czy sms to szkolna skrzynka pocztowa była zapełniona po brzegi a szkolny listonosz miał pracy przez klika godzin lekcyjnych. Walentynki to tylko urozmaicenie szkolnej codzienności i fajna zabawa a radość obdarowanych bezcenna!


ZAKOCHAJMY SIĘ W CZYTANIU

Walentynki to święto zakochanych szczególnie celebrowane przez młodzież na różne sposoby w zależności od wieku i pomysłowości. W walentynki można rozdawać słodkie upominki, kartki z serduszkami iść do kina oraz zaczytać chwilę.
"Literacki wtorek" w Walentyki to kolejna przygoda z poezją i poznanie najpiękniejszych wierszy Jana Brzechwy, Wandy Chotomskiej, Ludwika Jerzego Kerna oraz wielu innych poetów, których utwory przyniosły dzieciom wiele radości. Tym razem uczniom klas I III czytali państwo Katarzyna i Rafał Sitek, którzy nie tylko znaleźli czas na głośne czytanie, ale również opowiedzieli o swojej pracy w Urzędzie Gminy w Kamienicy Polskiej.
Dziękujemy za te chwile i zachęcamy innych do naszej akcji, bo przygoda z poezja nigdy nie powinna się kończyć.


HARMONOGRAM ZAJĘĆ W FERIE ZIMOWE

Zachęcamy do udziału w zajęciach podczas ferii zimowych. W załączniku znajduje się harmonogram zajęć.

FERIE ZIMOWE


DYSKUSYJNY KLUB EDUKACYJNY

W Szkole Podstawowej im. H. Sienkiewicza działa Dyskusyjny Klub Edukacyjny. Ja czytam!
Obecnie panuje moda na czytanie. Akcje propagujące czytanie są popularne. Działanie naszego Klubu skupione jest wokół książek i problematyki czytania. Podczas comiesięcznych spotkań uczniowie dzielą się doświadczeniami, spostrzeżeniami, wymieniają opiniami z odnoszeniem do faktów, uczą się formułować myśli używając poprawnej polszczyzny. Cechą wspólną jest krzewienie czytelnictwa!
Oprócz tego uczniowie poznali zasady dyskusji i się do nich stosują.
W tym roku szkolnym 2016/2017 uczniowie z klasy V b należący do Klubu zajmują się baśniami H. Ch. Andersena. Do tej pory odbyły się już dwa spotkania 25.11.2016r. i 16.12.2016r.
Podczas pierwszego spotkania uczniowie dyskutowali na temat baśni "Królowa Śniegu", a podczas drugiego spotkania odbyła się dyskusja na temat baśni "Dziewczynka z zapałkami".
Podczas każdego spotkania mogliśmy gościć Panią dyrektor Dorotę Grzyb i Panią wicedyrektor Justynę Gruszkę Lipiarz. Każde spotkanie odbywa się w luźnej atmosferze przy ciasteczkach.
Przebiega w kilku etapach.
I etap to są ogólne wypowiedzi na temat przeczytanej baśni.
II etap dotyczy rundy pt. Kto przeczytał dokładniej, kto wie więcej?
III etap to runda w której odbywa się dyskusja pomocne są tu pytania prowadzącego jest to rodzaj czytelniczego dialogu dotyczącego wartości społecznych.
IV etap podsumowanie dyskusji, wspólny wybór baśni do przeczytania na następne spotkanie.
V etap to wybór, ocena strojów przygotowanych na spotkanie i wykonanie pamiątkowych zdjęć przy odpowiedniej dekoracji.
W związku z działalnością Klubu odbył się wyjazd do redakcji gazety "Niedziela", gdzie uczniowie mogli zapoznać się z pracą redaktorów prasowych. Sądzę, że było to pozytywne doświadczenie w ich życiu.


SUKCESY NASZYCH UCZNIÓW

Uczennice Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza wzięły udział w Powiatowym Konkursie Literackim "W świecie mitów Greków i Rzymian", który odbył się w Gniazdowie 9 grudnia 2016r.
Celem konkursu było upowszechnianie literatury dla dzieci i młodzieży, pogłębianie wiedzy o wierzeniach starożytnych Greków i Rzymian.
Zakres tematyczny był szeroki i trudny m.in. obejmował dwie książki tematycznie związane z wierzeniami Greków i Rzymian tj. "Mitologia" J. Parandowskiego i "Mity Greków i Rzymian" W. Markowskiej.
Drużyna w składzie Aleksandra Muchla i Lena Zalas z kl. V b zdobyła II miejsce. Rywalizacja była zacięta, a nasze uczennice odniosły tak duży sukces. W konkursie brało udział 18. drużyn z różnych szkół. Gratulujemy sukcesu!


REFORMA EDUKACJI

Informuję, że na stronie internetowej MEN: reformaedukacji.men.gov.pl znajdują się informacje dotyczące przygotowanej reformy edukacji.


LITERACKI WTOREK Z MIKOŁAJEM

Tradycyjnie, jak co roku w naszej szkole pojawił się szanowny Gość. Dzieci rozpoznały go od razu - to Święty Mikołaj! Wszystkie powitały Go radośnie a Święty - wyraźnie wzruszony nikogo nie pytał wierszyków ani piosenek tylko sam postanowił przeczytać dzieciom kilka opowiadań i wierszyków skoro "Cała Polska czyta dzieciom". Dzieci słuchały czytania w wielkiej ciszy i z dużym zainteresowaniem a w zamian, że były grzeczne obdarował je prezentami. Nikt nie został pominięty, Mikołaj pamiętał o wszystkich. Po otrzymaniu prezentów rozpoczęło się gorączkowe sprawdzanie ich zawartości. Po uśmiechniętych buziach można było się domyślać, że Mikołaj trafił z podarunkami.


ZABAWA ANDRZEJKOWA

24 listopada miała miejsce zabawa andrzejkowa dla wszystkich uczniów szkoły, a dzięki Radzie Rodziców minęła w bardzo smakowitym nastroju. Miłośników tańca bawił DJ Rico, który świetnie przygotował muzykę oraz zapewnił oświetlenie sali. To wszystko zachęcało do wspólnej zabawy.


KONKURS FOTOGRAFICZNY

Zachęcamy do udziału w konkursie fotograficznym "WALORY PRZYRODNICZO- HISTORYCZNE MOJEJ MIEJSCOWOŚCI (MOJEJ GMINY)". W załączniku znajduje się regulamin konkursu.

REGULAMIN KONKURSU


LITERACKIE WTORKI

Czytanie książek dzieciom ma bardzo ważny wpływ na ich rozwój. Specjaliści zajmujący się rozwojem dziecka w sposób szczególny podkreślają wpływ czytania na aktywizację pięciu obszarów kompetencyjnych: komunikacji, odpoczynku, inteligencji emocjonalnej, koncentracji i emocji. Dbając o prawidłowy rozwój naszych najmłodszych samorząd uczniowski rozpoczął cykl literacki dla najmłodszych pod hasłem "Literackie wtorki" oraz "Gospodarz czyta" dla uczniów z klas IV - VI .Cykl wtorkowych spotkań literackich dla uczniów z klas I - III rozpoczęli członkowie szkolnego koła teatralnego, a ich następcami byli uczniowie LO .Również starsi uczniowie mogą rozwijać swoją wrażliwość na sztukę organizując dla swoich rówieśników głośne czytanie w ramach realizacji zadań w systemie pracy "Gospodarz szkoły". Przed nami jeszcze kilka literackich wtorków więc mamy nadzieję, że uda nam się rozbudzić wśród uczniów zainteresowanie do czytanie książek.


"Od Aten do Rio de Janerio"

Regionalna Rada Polskiego Komitet Olimpijski w Częstochowie przy współudziale Starostwa Powiatowego w Częstochowie, już po raz dwudziesty, zorganizowała 25 listopada 2016 roku Regionalny Konkurs Wiedzy "Na Olimpijskim Szlaku". W tegorocznym konkursie, którego celem jest krzewienie idei olimpijskiej oraz poznawanie i propagowanie osiągnięć polskich sportowców na arenach olimpijskich uczestniczyli uczniowie z naszej szkoły tj. Aleksandra Jabłońska i Dominik Pinda. Konkurs przeprowadzony został w formie pisemnego testu, a pytania dotyczyły problemów polskiego ruchu olimpijskiego, olimpijskich osiągnięć i wyników polskich zawodników od 1924 r. Dziękujemy uczestnikom za reprezentowanie szkoły i gratulujemy Aleksandrze Jabłońskiej za zajęcia 5 miejsca w konkursie.


"ZNAM SWOJE PRAWA"

20 listopada został ogłoszony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Ogólnopolskim Dniem Praw Dziecka. Nasza szkoła włączyła się aktywnie w obchody tego ważnego święta podejmując szereg inicjatyw mających na celu uświadomienie dzieciom, iż mają swoje prawa i powinny wiedzieć, jak z nich korzystać, nie zaniedbując równocześnie swoich obowiązków. Dzieci uczestniczyły w apelu szkolnym "ZNAM SWOJE PRAWA" oraz prezentacji multimedialnej "Janusz Korczak -opiekun dzieci". Ponadto Samorząd Uczniowski przygotował gazetkę, którą wypełniły kolorowe zapisy i informacje na temat praw dziecka oraz projekcję filmu z 1957 roku pt. "Król Maciuś I". Film okazał się największym hitem dnia wzbudzając swoją treścią wielkie zainteresowanie wśród uczniów z klas I - VI.
Na finał obchodów przygotowaliśmy test wiedzy "Znam swoje prawa", w którym uczestniczyli uczniowie z klas IV - VI.
21 listopada 2016 roku obchodziliśmy także Światowy Dzień Życzliwości, który wkomponował się wspaniale w rocznicę uchwalenia przez Zgromadzenie Narodów Zjednoczonych najważniejszego dokumentu określającego prawa dziecka. W tym roku "Dzień życzliwości" obchodzimy pod hasłem posłuchaj, porozmawiaj, postaraj się zrozumieć... Jednego dnia przypominaliśmy o tym, że warto być życzliwym przez cały rok !!!

PIOSENKA O PRAWACH DZIECKA


"ŚNIADANIE DAJE MOC"

Dzień "Śniadanie Daje Moc" obchodzimy w Europie jako Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania. Poranny posiłek to nie tylko kanapka o tym wiedzą wszyscy uczniowie, którzy uczestniczyli 8 listopada w obchodach tego dnia w naszej szkole. Z przygotowanych w domach i przyniesionych do szkoły produktów spożywczych uczniowie z klas I- III wyczarowali "królewską ucztę". Kolorowe kanapki, warzywne i owocowe sałatki, soki warzywne i owocowe przodowały na uczniowskich stołach. Do wspólnego pysznego i zdrowego śniadania zostali zaproszeni starsi uczniowie, którzy bardzo chętnie w nim uczestniczyli, a po takim posiłku każdy miał energie do nauki i zabawy. Dziękujemy za pyszności to było śniadanie na 6.


DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

Uroczystość z okazji
Dnia Edukacji Narodowej
odbędzie się 13 października na hali spotowej o godzinie
10:00 dla klas I - III
11:00 dla klas IV - VI
Serdeczenie zapraszamy


DZIEŃ CHŁOPAKA - ŚWIĘTO MUSZKI I KRAWATA

Dzień Chłopaka to nieoficjalne święto obchodzone 30 września w Polsce przez nastolatków, głównie wśród młodzieży szkolnej. Jest to w pewnym sensie męski, a raczej chłopięcy odpowiednik Dnia Kobiet. Wszyscy też z pewnością wiedzą, że krawat oraz muszka to światowe symbole wyszukanego stylu i dobrego gustu w modzie. 30 września 2016 roku cała szkoła zamieniła się w pełen barw świat Krawatów i Muszek. Wszyscy uczniowie od najmłodszych do najstarszych oraz nasi nauczyciele ubrani w muchę i krawat poprzez swój wygląd przypominali sobie i innym, jak ważna jest kultura zachowania. Dla zapominalskich samorząd uczniowski zorganizował kiermasz krawatów, który przeszedł wszelkie oczekiwania organizatorów, bo krawaty sprzedawały się jak "świeże bułeczki". Również z okazji "Chłopięcego święta" został przeprowadzony plebiscyt szkolny pod hasłem "Kulturalny uczeń Dżentelmen w klasie", nie znamy jeszcze wyników plebiscytu, jednak już dziś gratulujemy tym wyróżnionym. Pamiętajmy: savoir-vivre to sztuka życia!

Mucha, krawat szyku doda.
Niech trwa na kulturę moda!

Samorząd Uczniowski dziękuje wszystkim, którzy przyłączyli się do zabawy.


ROK WOLONTARIATU

Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska ogłosiła rok szkolny 2016/17 Rokiem Wolontariatu, a jednocześnie zaprosiła wszystkich uczniów, rodziców i nauczycieli do promowania i realizacji idei wolontariatu w swoich szkołach i w środowisku.
Od kilku lat MEN nadaje hasła kolejnym latom szkolnym, zwracając uwagę na kwestie, które w danym roku powinny być priorytetem. Nasza szkoła realizowała już różnorodna zadania w odpowiedzi na hasła ogłoszone przez MEN. Tegoroczne hasło jest wyzwaniem dla naszych uczniów, bo ideę wolontariatu promujemy od dawna i promować będziemy dalej, uczestnicząc w różnorodnych akcjach i działaniach na rzecz potrzebujących. Będziemy wspólnie działać i współpracować bo "Człowiek żyje dla siebie, ale musi żyć też dla drugiego człowieka i dla wspólnot, w których funkcjonuje".


SZTAFETOWE BIEGI PRZEŁAJOWE

Bieg jest naturalną formą ruchu, nie trzeba go uczyć, każdy z nas doskonale wie na czym polega. Wszyscy też wiedzą o tym, że na start w zawodach to mało dlatego konieczny jest trening, praca nad techniką biegu i wydolnością tlenową organizmu. W zawodach organizowanych 27 września 2016 roku w Konopiskach przez Szkolny Związek Sportowy uczestniczyło dziewięć szkół z rejonu. Naszą szkołę w zawodach reprezentowała drużyna dziewcząt i chłopców. Drużyna dziewcząt biorąca udział w sztafecie 6 x 800 metrów w klasyfikacji końcowej zajęły czwarte miejsce, a drużyna chłopców uplasowała się na miejscu szóstym. Gratulujemy i dziękujemy za start w zawodach.


UROCZYSTA INAUGURACJA ROKU SZKOLNEGO 2016/2017

1 września odświętnie ubrani uczniowie naszej szkoły wraz z towarzyszącymi im rodzicami zgromadzili się na uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego 2016/2017. Pani dyrektor Dorota Grzyb przywitała gorąco uczniów wracających po wakacyjnej przerwie, szczególnie ciepło zwracając się do pierwszoklasistów, dla których był to jeden z najważniejszych dni w życiu. Po uroczystości każda klasa spotkała się również ze swoim wychowawcą, by zapoznać się z planem zajęć oraz przypomnieć zasady bezpieczeństwa w szkole oraz w drodze do i ze szkoły. Następnie kl. V-VI, gimnazjum oraz liceum udały się pod pomnik, by złożyć kwiaty oraz uczcić pamięć poległych w II wojnie światowej.


ŻEGNAJCIE WAKACJE! WITAJ SZKOŁO!

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017
odbędzie się
1 września 2016 roku (czwartek)
o godzinie 9:00
w hali sportowej.Template & Design by Sliffka